Brontík v anglických novinách Our Dogs

Brontík v anglických novinách Our Dogs

2016-01-31

Dnes na mě doma čekalo milé překvapení. V oblíbených anglických novinách vyšel článek o Brontíkovi. Jsem na něj velmi pyšná. Děkuji Eliška Hotovcova za rychlo překlad. Velké poděkování patří panuu Geoff Duffildovi, který je ikonou chovu kolií v Anglii!!! Tyto noviny určené milovníkům psů v Anglii vyšly poprvé již v roce 1895.

Zkrácený překlad anglického článku:
........Brontés nejenom multišampion
Známka pravého šampiona, jak říkají, je kopie kvality, jak u fen tak u psů. Multišampion Brontes Bohemia Elenor (ATC AP01190CZE), napsat zde jeho řádné tituly, by zabralo ještě jednu míli. Brontes je také coursingový šampion, ale nejvíce ze všeho je tzv. PAT (Pets as Therapy) v České republice, kde snižuje bolest stovek trvale nebo vážně nemocných pacientů jako canisterapeutický pes. Brontes drží certifikát pro canisterapii, aby bylo uznána jeho kvalifikace, která znamená, že prošel speciálním výcvikem pro pomáhání jako canisterapeutistický pes. Následně začal pomáhat ve speciální nemocnici pro nemocné děti a dospělé, kteří trpí psychickými a neurologickými problémy. Thomayerovu nemocnici navštěvuje již od roku 2012.
Výcvik zajištuje společnost HelpPes Centrum Výcviku pro Postižené, která je uznávaná Českou republikou za vynikající výsledky které mají ve výcviku psů a za pohodu a podporu, kterou nabízejí.
Poprvé jsem se setkal s tímto psem, když jsem hodnotil na Kassel International v Německu, přímo před Vánocemi v roce 2012. Ocenil jsem ho jako CACIB & BOB. Byl jsem zasažen jeho krásnou hlavou, očima a výrazem, ale nikdy předtím jsem se nesetkal s takovou konejšivou a uklidňující kombinací emocí ze psího výrazu. Láska, inteligence, klid, zvědavost všechny vyzařující z jeho rozkošného kouzla. Tajemný.
Citoval jsem výtah z koňského světa, který přímo sedí na Brontése: „když se podíváte do očí koně, cítíte jak se klid jemně dostává do vaší duše.“
Brontes je trikolorní, ve vlastnictví Renáty Novotné z chovné stanice Šárka a Miroslav Tvrdý, a drží titul šampiona 21 zemí. Jeho otcem je pravnuk Foxearth Moonlit Fantasy (Fool´s Errand at Foxearth ex Foxeart High Fidelity) a Haney Melon Hartley Henry. 
Brontesova matka má, nyní již prakticky vyhynulou Dánskou krevní linii Poulsgards. A skoro v šesti letech zplodil šampiony v několika zemích a jeho první štěňata v Anglii, sobolí a bílá.
Od roku 2012 je Brontes pravidelným návštěvníkem Thomayerovi nemocnice v Praze, kde poskytuje útěchu a lásku mnoha smrtelně nebo vážně nemocným pacientům a také mladým dětem s mnoha problémy, jak psychickými tak duševními.
Renatina inspirace přišla poté, co naučila Brontése triky, které zvládal překvapivě dobře, tak začala přemýšlet, že by ho naučila pomáhat její handikepované mamince Haně. Bohužel předtím než se stačil naučit jeho neskutečné dovednosti, maminka zemřela.
Renata říká, že mnoho pacientů, kterým se snažili pomoci, nebo alespoň potěšit, již s námi nejsou. „Ale mnozí měli příjemnější konec, a tak doposud dostáváme krásné zprávy a dopisy od dnes již zdravých pacientů“
Jeden vynikající výsledek nastal, když dítě, které bylo mlčenlivé po dva týdny, začalo mluvit poté co se setkalo s Brontíkem.
Hodnotil jsem Krátkosrsté kolie na Crufts tento rok a Brontes byl zapsán Viděl jsem to samé mystično v jeho očích, bral jsme v potaz to, že má jednu z těch nejlepších hlav jakou jsem kdy hodnotil v tomto plemeni, a byl jsem potěšen, že můžu ohodnotit RCC. Bylo hezké vidět ho zase znovu, jak vyzrál od doby co jsem ho viděl poprvé, také jsem ho ještě viděl úspěšně vystavovat na Wolrd Show v Budapešti.
Když jsem vyplnil jeho RCC certifikát, celá jeho linka byla zaplněná jeho tehdy 17 tituly a jeho jméno jsem musela napsat pod to!
I když ne vlivem jeho vynikající práce, cítil jsem s odstupem času, jak je to krásné dědictví pro tak skvělého psa, dosáhnout takovéto ceny na světově nejprestižnější výstavě po tom co tolik dal nemocným a potřebným, poté co přinesl tolik štěstí těm kteří jsou na tom o dost hůře nežli my.Stranou od nejlepších evropských hodnotitelů pod kterými vyhrál. Brontes dosáhl nejlepšího hodnocení od respektovaných hodnotitelů z Anglie jako je Sandra Wigglesworth, jako junior v 10 měsících, Brian Hawkins, Bev White, Alan Clarke, Penny Sewell, Kari Wilberg, Andrew Brace, Alan Jones, Lisa Pettit, Anne Hollywood a mě. Ano možná to je šampion ve 21 zemích. Může být šampion coursingu. Ale Brontes je světový šampion pro jeden další důvod – pro všechnu jeho skvělou a milující péči, kterou bezpodmínečně dává těm nebohým duším v Thomayerově nemocnici v Praze......