Brontés - krátkosrstá kolie

Brontés - krátkosrstá kolieDo ušlechtilého vzhledu krátkosrsté kolie jsme se zamilovali na první pohled. V roce 2010 jsme spolu s dcerou kontaktovali chovatelskou stanici Bohemia Elenor, kde byla právě narozená štěňata. Při prvním kontaktu s těmito milými tvory jsme neodolali a jednoho psího kluka jsme si odnesli domů. Na doporučení chovatelky jsme si vybrali právě trikolórního pejska Brontíka (celým jménem Brontés Bohemia Elenor). Doma jsme měli v té době šestiletého anglického kokršpaněla. Stali se z nich nerozluční psí přátelé. Většinou to bývá tak, že se mladý pes učí od staršího, ale u nás to bylo právě naopak. Náš tvrdohlavý a utíkající kokr Vigo nebyl zrovna tím nejlepším výchovným parťákem. Brontíkova vrozená inteligence a rychlost učit se novým věcem nás překvapovala na každém kroku. Do všeho se rychle nadchnul, ať už to byly obrany, agility nebo coursing. 

Když Brontés povyrostl, zkusili jsme s ním pár výstav. Jeho slibná výstavní kariéra začala v jeho juniorských letech. Dnes už ani nespočítám, na kolika výstavách jsme spolu byli. Procestovali jsme takřka celou Evropu. Získal mnoho cenných výstavních titulů a ocenění. Jejich počtem se v současné době řadí mezi nejúspěšnější výstavní jedince.

Brontésova učenlivá, přátelská a senzitivní povaha dala vzniku myšlence pomáhat v té době mé invalidní mamince. Brontés rychle chápal asistenční cviky. Bohužel moje maminka zemřela a já jsem přemýšlela, jak zúročit to, co Brontés doposud uměl. Na radu kamarádky jsem se pokusila s Brontíkem složit canisterapeutické zkoušky u organizace Helppes Praha, což se nám nakonec povedlo. V polovině roku 2012 nás kontaktovala nezisková organizace Lékořice, která působí v Thomayerově nemocnici v Praze 4. Od té doby jsme se stali nerozlučnou součástí tohoto dobrovolnického týmu. Brontés je aktivním canisterapeutickým psem a každý týden chodí pomáhat dětem i dospělým v životních situacích, kdy pouhá slova útěchy nestačí. Více se dočtete v sekci Canisterapie

Brontés prokázal i sportovního ducha a velmi si oblíbil zábavu zvanou "coursing". Štvaní střapce je pro něj ta nejzamilovanější hra.
Když dospěl, osvědčil se i jako otec několika početných vrhů. Díky jeho mimořádné povaze, výborného genetického fondu a líbivého vzhledu se stal jedním z nejžádanějších krycích psů. Jeho potomky si můžete prohlédnout v mezinárodní databázi krátkosrstých kolií. Někteří z nich již jdou ve výstavních stopách svého otce. 

Zahraniční webové stránky:
http://www.collie-online.com/studdog/brontesbohemiaelenor.php
http://www.colleyclub.com/

ANKARA BILA KAÍFA - krátkosrstá kolie

V létě, v roce 2012 přibyla do naší rodiny 6-ti letá fenka Eny, taktéž krátkosrstá kolie. Stali se s Brontésem velcí kamarádi. Je to skvělá psí dáma.

Brontés a Eny

Brontík