Res.CC CRUFTS 2015

Res.CC CRUFTS 2015

2015-03-20

CRUFTS 2015

6.3.2015 nadešel náš vysněný den a my jsme stanuli s Brontíkem v hale 1, v kruhu číslo 5 s pořadovým číslem 8613 daleko daleko od domova v krásné Anglii a městě Birminghemu.

Právě tady se každoročně koná největší svátek všech pejskařů a jejich čtyřnohých kamarádů v Evropě CRUFTS pořádaný pod záštitou anglického The Kennel Klubu (již od roku 1891).  Najdete tu kromě výstavy totiž vše, od soutěží v Agility, Obedience, Tance se psem, ukázkami práce služebních i loveckých plemen až po nákupy neskutečného množství nejen psích potřeb. Haly jsou krásně nazdobené,  všude jsou sametově zelené koberce a  vše má svůj pověstný anglický pořádek a pravidla.

CRUFTS je přehlídka pouze nominovaných psích krasavců a interšampionů. Protože tyto kritéria Brontík zdaleka splňuje , rozhodli jsme se po letošní účast. Ve svých pěti letech je šampion 17 zemí Evropy a držitel mnoha dalších prestižních trofejí.  Bylo přihlášeno 60 krátkosrstých kolií , jak ze země původu z Anglie, tak i z jiných zemí včetně Finska. Setkali jsme se se spoustou přátel a milovníků  tohoto plemene, kteří se přijeli podívat a mnozí z nich i fandit právě nám.  V té době se totiž narodili po Brontésovi první štěňata ze spojení pejska  českého odchovu a anglické feny. Zmiňuji se o tom proto, že nás velmi překvapila skupina potencionálních anglických majitelů, kteří přišli fandit „dadymu“ jejich budoucích mazlíčků.

V kruhu číslo 5 ve třídě „Open“ nás z původních 8 psů nastoupilo 7. V konkurenci byli jednak 4 kolie ze země původu, tedy z Anglie a dva zástupci z Finska. Posuzoval pan Geoff Duffield, jeden z velkých osobností chovu kolií v Anglii vůbec. Posuzoval velmi pečlivě a jeho oku neunikl žádný detail.  Mým tajným přáním bylo dostat se alespoň na páté místo v pořadí, což bych považovala v celkové konkurenci 25 psů za super výsledek. Brontík se předvedl opravdu perfektně, krásně stál i běžel a přesto, že měl za sebou 20-ti hodinovou cestu působil opravdu jako pan pes. O to větším překvapením pro nás bylo, že po vztyčení dvou prstů jako symbol druhého místa ukázal rozhodčí právě na nás. Radost byla obrovská, neboť jsme stanuli za prvním CH FOXEARTH FLINTAB (majitel sám největší chovatel v Anglii- MR. T . HAYWARD). Za námi skončil další anglický pes a pak další pořadí obsadili psí zástupci z Finska.  Dostali jsme kokardu a diplom s druhým místem a já jsem byla radostí bez sebe. Po vzájemných gratulacích jsme odešli z kruhu. Já jsem si myslela, že je vše za námi. A protože pravidla posuzování jsou zde trochu jiná než na ostatních mezinárodních výstavách, volali nás zpět ke kruhu. Tam se právě sešli všichni vítězové z jednotlivých tříd včetně toho z naší třídy. Vyhlašoval se nejlepší pes a všichni, kteří byli na druhých místech čekali, zda to nebude právě ten, který zvítězil v jejich kruhu. Když pan Duffield ukázal na první místo, tedy nejlepšího psa - DOG CHALLENGE CERTIFICATE, na Foxearth Flintaba zatajil se nám dech, protože jsme byli povoláni opět do kruhu mezi zbylé vítěze ostatních tříd. Měl být vyhlášen druhý nejlepší pes- RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE. Oběhli jsme všichni kruh dvakrát dokola, poté pan rozhodčí poodstoupil, aby si svým odborným okem všechny prohlédl, pak opět vtyčil dva prsty a ukázal na nás. Štěstím mi vyhrkly slzy do očí neboť  byl  slyšet potlesk a skandování  bravo „dady“ Brontés, bravo!!!   Plácli jsme si s Brontíkem na vítězství, je to náš takový vítězný rituál , Bronťa dostal  hned zbytek svých pamlsků a šťastně jsme odešli z kruhu mezi všechny naše gratulanty. Obdrželi jsme úžasný posudek vypovídající o jeho kvalitách a ikdyž nejsem pověrčivá tak věřím, že konečné dvojčíslí 13 bylo pro nás oba symbolem štěstí. Brontík se stal tedy prvním psem krátkosrsté kolie v ČR, který se může pyšnit s tak vysokým oceněním. Chtěla  bych touto cestou poděkovat své chovatelce Šárce Tvrdé, bez které bych neměla tak úžasného koliího kluka, parťáka, člena rodiny, závodníka, pomocníka lidem v nemocnici, prostě pejska s velkým „P“.

Doufám, že Brontíkova nová krev v Anglii ukáže kvality českého chovu a že se potomci  proběhnout po krásném zeleném koberci jako jejich „dady“ Brontés Bohemia Elenor, který se navždy vepíše do pamětí CRUFTS 2015 jako RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE.